Pohon RC modelů

 

Pohon dronů a koptér

Pro pohon těchto létajících koptér jsou použity extrémně výkonné stejnosměrné motory s důrazem na nízkou váhu a velikost, což je nutné, aby stroj dokázal létat a unesl sám sebe včetně elektroniky motorů a baterii. Motory pro RC modely mají extrémní výkon/příkon elektrického proudu a díky tomu je i mnohonásobně snížena životnost těchto motorů a to jen na několik hodin chodu.

V RC koptérách, Dronech či Multikoptérách jsou použity velice malé motory, které pro přenos silných proudů používají klasické uhlíkové destičky. Tyto uhlíky mají většinou 1 až 2 mm dle velikosti motoru. Při používání motoru dochází k obrušování uhlíku až na velikost 0 mm. K opotřebení uhlíku na velikost 0 mm u takto extrémně zatěžovaného motoru dojde i jen za několik hodin provozu motoru. Vzhledem k velikosti těchto malých motorů nejsou uhlíky měnitelné a po opotřebování na velkost 0 mm je třeba vyměnit motor za nový. Nárok na záruční opravu zdarma do 2 let nelze v tomto případě uplatnit. Opotřebování uhlíků u stejnosměrných motorů je běžné opotřebení motoru používáním a je časově omezeno jen na několik hodin chodu motoru.

Při létání s těmito stroji je nutné dbát přiloženého manuálu o létání a používání. Při nedodržení zásad používání může dojít ke spálení motoru i za 2 minuty používání těchto stejnosměrných motorů.

Zkrat motoru

Výkonný stejnosměrný motor nesmí být ve zkratu a to ani 1 vteřinu!
Vždy je nutné ještě před samotnou kolizí či havárii kvadrokoptéry mít stažený výkon motorů na 0 (páka plynu která přidává a ubírá výkon motorů) !!! Jen tak do motoru nejde proud a nedojde ke zkratu v motoru! Pokud pilot toto nedodrží může být motor napálen nebo spálen a to ihned po prvním použití ! A to i za několik sekund.

Pád dronu nebo kopétry

Pokud dojde i k jedinému pádu s přidaným výkonem motorů je motor poškozen, tudíž nelze na takto poškozený motor uplatnit opravu zdarma.

Často také při havárii či nárazu do překážky bez předešlého ubrání výkonu motorů na 0, dojde následně jen k napálení jednoho vynutí a nebo spálení jednoho vinutí. V dalším použití stroje dále funguje a letí, ale následně ztratí výkon a dojde k dopálení načatého vinutí. Často se zákazník domnívá, že se to stalo samo za letu.

Elektronická ochrana motorů v kvadrokoptérách

Ano, funguje a je instalovaná v koptérách, ale nefunguje nikdy dokonale, vždy reaguje až na samotný zkrat v motoru! Tedy až po zkratu v motoru vypne výkon motorů , ale to už je pozdě. Chrání především samotnou řídící elektroniku, aby se od zkratovaného motoru nespálilo vše integrované na desce kvadrokoptéry.

Toto jsou vlastnosti stejnosměrného motoru a je třeba je respektovat a počítat s tím, že pokud uděláte chybu, není možné žádat bezplatnou výměnu.

Prodloužení životnosti motorů

Každý nový motor je potřeba ZAJET. Zajetí motoru se provádí tak, že je třeba ideálně pouze dopředu vyjet cca dvoje baterie na 1/2 plynu.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.